Menu

Zajímavosti z literatury: Co vše se dětem může přihodit, aneb sbírka neobvyklých úrazů a otrav

Zdá se to, že léto a krásné, teplé počasí již opravdu skončilo, a s tím i období, kdy se děti nejvíce těší na hraní venku, výlety a dobrodružství. Ale zároveň to byl také čas, kdy se mohou dostat do nebezpečných situací, které končí úrazem nebo otravou. V článku najdete několik příkladů méně obvyklých nehod, které jsou naštěstí spíše opravdu jen zajímavé, než závažné.

  1. Uštknutí hadem

Přestože jsou případy uštknutí hadem raritní, i tak na ně nesmíme zapomínat. Rodiče přivezli na pohotovost čtrnáctiměsíčního chlapce, který si hrál na dece na dvorku a chvíli zůstal bez dozoru. Když matka uslyšela jeho pláč, vyběhla z domu a viděla, jak se kousek dál plazí cca 20 centimetrový had a chlapec má drobné poranění na ukazováku pravé ruky. Přestože se lékaři na pohotovosti dívali na možnost uštknutí hadem skepticky, další vývoj zranění potvrdil obavy rodičů. Kolem poranění se rychle vytvořila hemoragická bula a otok. Hematomy postupovaly na paži, krk i na hrudník. Také byla přítomna trvalá tachykardie. Zranění bylo konzultováno s Toxikologickým střediskem VFN Praha, které doporučilo podat ovčí antisérum. Po podání antiséra se pacientův stav zlepšil. Zřejmě tedy skutečně šlo o uštknutí mladou zmijí obecnou (Vipera berus).

  1. Pozor na to, kde co roste

Devítiletý chlapce trávil horké letní dny u prarodičů, kde se s ostatními dětmi koupal v bazénu a pobíhal po zahradě. Večer se mu po těle – na rukách, ramenou, bocích i břiše – objevila výrazná vyrážka připomínající popáleniny 2. stupně, či požahání medúzou. Pracovní diagnóza zněla bulózní dermatitida toxoalerglckého charakteru. Během pátrání po příčině byl na zahradě botanikem identifikován keř třemdavy bílé (Dictamnus albus), která v horkých dnech produkuje množství silic vyvolávajících fotosenzibilizaci kůže s následnými solárními popáleninami. Hojení kůže probíhalo velmi pomalu. Na těle chlapce zůstaly i po 4 měsících četné depigmentované jizvy s pigmentovým lemem.

  1. Nebezpečný zip

Devítiletému chlapci se při zapínání kalhot podařilo skřípnout předkožku do kovového zipu. Ani jemu, ani jeho matce se nepodařilo zip otevřít a předkožku uvolnit. Ani lékaři na chirurgické ambulanci v místě bydliště si se zaseklým zipem neporadili. Na vyšším pracovišti se přivolaný urolog rozhodl pro řešení v celkové anestezii. Naštěstí nebylo třeba chirurgického zásahu, v anestezii se zip konečně podařilo uvolnit. Pacient odešel jen s nevelkým hematomem a mírně pohmožděnou tkání.

  1. Špendlíky a jehly

Sedmiletý chlapce si do genitálu zasunul asi 2 cm dlouhý špendlík, hlavičkou napřed. Rodiče na to upozornil až ve chvíli, kdy se mu v ústí močové trubice objevila krev. Vyděšení rodiče odvedli chlapce k ošetření. Ten byl překvapivě v klidu, udával jen nevýrazné píchání při chůzi. Na základě vyšetření a rentgenového nálezu bylo objednané konzilium urologa. Nicméně vzápětí se chlapec sám spontánně vymočil a současně s čirou močí odešel i špendlík…

Matka přivedla na ambulanci svého dvacetiměsíční chlapec, protože náhle začal pokašlávat. Současně matka uvedla, že postrádá dvě akupunkturní jehličky (jako příznivkyně alternativních metod si je sama pravidelně vpichuje do ušních boltců). Snímek chlapcova hrudníku ukázal zmizelé jehličky. Byly zapíchnuté v chlapcově jícnu. Jejich endoskopická extrakce byla úspěšná.

  1. Cizí tělesa

Děti (nejčastěji ve věku 0-4 roky) jsou schopny spolknout kde co. Nejčastěji jde o mince, hračky, magnety či baterie. Ale našly se i šperky (prsten, náušnice, přívěsek), sponka do vlasů, kovový vršek zapalovače, knoflík, pružina pera, mezizubní kartáček. Méně často jsou pozorována organická cizí tělesa – kousky ovoce, ořechů a masa. Byla nalezena i zaseklá nožička hmyzu (bohužel autor neuvádí podrobnosti). Pro srovnání, v Americe a Evropě převažují mezi spolknutými předměty mince (50-60 %) a v Číně rybí a kuřecí kosti.

  1. Vteřinové lepidlo

Čtyřletý chlapec si do úst vytlačil celou tubičku vteřinového lepidla. Kromě slepení rtů došlo k vytvoření pevně lpícího detailního odlitku celé dutiny ústní od vestibula až po měkké patro. Postupné odstranění ztuhlého lepidla bylo pracné a zdlouhavé, zejména z mezizubních prostor.

  1. Autohavárie

V horkém srpnovém dni nechala řidička v autě láhev se syceným nápojem. Během cesty, když vezla čtyři děti, jedno z nich dostalo žízeň. Během manipulace s lahví došlo k silné explozi uzávěru lahve. Zvukový efekt a gejzír dezorientovaly řidičku tak, že ztratila kontrolu nad vozidlem, sjela ze silnice a čelně narazila do stromu. Následky nehody byly naštěstí mírné.

  1. Školní a školkové zážitky

Osmnáctiletá studentka v průběhu vyučování cítila, že potřebuje „nakopnout a naspeedovat“.  K tomuto účelu si však vybrala klonazepam v kapkách. Po vypití lahvičky upadla do útlumu a jako neprobuditelná musela být převezena do nemocnice.

Při hodině tělesné výchovy si šestnáctiletá obézní dívka při pokusu o kotoul kolenem způsobila dvojitou frakturu očnice a zhmoždění očního bulbu.

Patnáctiletý chlapec byl přijat pro makroskopickou hematurii při kontuzi ledviny poté, co byl na zemědělské brigádě udeřen do boku hlávkou zelí.

Pětiletý chlapec si během pauzy na lyžařském výcviku hrál v dětském koutku lyžařského střediska a napil se z lahve s „minerálkou“ stojící na stole. Pro pachuť tekutinu ihned vyplivl. Nešlo o minerálku, alo o naftu!

Rodiče vybavili pětiletou dívku na krátký výlet mateřské školky městským autobusem celým balením kinedrylu (10 tbl.), o které se nezištně rozdělila se svou kamarádkou. Obě utrpěly lehkou intoxikaci.

Sedmnáctiletý chlapec slavil s kamarády návrat z diagnostického ústavu. Po vzniklém sporu a následné rvačce byl přijat pro četné pohmožděniny obličeje a hemoperitonea, způsobené rozsáhlou trojitou rupturou sleziny, jejíž rozsah si vynutil provedení splenektomie.

  1. Na vzhledu záleží

Čtrnáctiletý chlapec při jízdě na skateboardu upadl na levé předloktí. Více než bolest ho šokoval pohled na úhlovou deformitu předloktí. Na místě si předloktí sám reponoval do patřičné polohy a teprve poté vyhledal lékařské ošetření.

Autor: RNDr. Soňa Procházková, Ph.D.

  1. Grym J, Floderová M, Halašková V, et al. Méně obvyklé úrazy a otravy u dětí – kazuistiky. Vox pediatriae. 2022; 22(5):30-5.
  2. Šebová I, Čverha M, Homolová M, et al. Cudzie telesá v pižeiáku u detí. Lekársky obzor, 2022; 71(4):158-62.